Præmieliste 2020

Præmieliste: hjemmebedømmelse 2020

 

Skuets bedste spidsnæb

1,1 Rødmasket astrild 5 unger                      Bruno Bach                          Skjern

Skuets bedste krumnæb

1,1 Konge Alexander                                   Gerda Siig                             Varde

Bedste plante

Stueplante                                                   Kurt Thimsen                       Esbjerg

Vandrepokal Årets fugle

1,1 Pennants parakit                                       Arne Siig                             Varde

1,1 Rødh. Gouldsamadine 2 unger            Anita Thorbøll                           Varde

Vandrepokal

1,1 Lasson spurvep.marbled grøn 4 unger   Ingerlise Christensen             Esbjerg

1,1 Kinn. Dværgvagtel 4 Kyl.                        Arne Siig                               Varde

1,1 Rødmasket astrild 5 unger                     Bruno Bach                           Skjern

1,1 Malet astrild 5 unger                              Bruno Bach                           Skjern

 

1,1 Grå Risfugl 5 unger                           Anita Thorbøll                            Varde 

 

 

Udstillings Undulater                              Kurt Thimsen                             Esbjerg

Rød rimet Kanarie                              Ingerlise Christensen                     Esbjerg

Stueplanter                                           Kurt Thimsen                              Esbjerg

Fuchsia                                                 Arne Siig                                       Varde

Ærespræmie

1,1 Blå Rosella                                             Arne Siig                               Varde

1,1 Jordbærhovedet dværgp. 1 unge         Heidi pedersen                       Outrup

1,1 Lesson spurvep. Blå/ Pastel 7 unger   Ingerlise Christensen               Esbjerg

Guldbrystet astrild 7 unger                         Bruno Bach                             Skjern

Udstillings Undulater                               Kurt Thimsen                           Esbjerg

Udstillings Zebrafinke grå 1,0                  Anita Thorbøll                            Varde 

Sortrød Kanarie                                Ingerlise Christensen                     Esbjerg 

1 Præmie

1,1 Alm. Rosella 5 unger                  Robert Pedersen                              Outrup

0,2 Nymfeparakit                              Thilde Pedersen                              Outrup

Australsk undulat 2 ungee                Heidi Pedersen                               Outrup

Udstillings Undulater 0,1                  Thilde Pedersen                               Outrup

Rødskuldret græsparakit 3 unger       Robert Ibsen                                  Varde

1,1 Stor skadefinke 5 unger               Bruno Bach                                    Skjern

1,0 Kapuzinersisken 5 unger             Bruno Bach                                     Skjern

Sortrød Kanarie                              Ingerlise Christensen                       Esbjerg

Kaktus                                               Anita Thorbøll                                Varde

Fuchsia                                             Bruno Bach                                     Skjern

Diplom

Sortrød Kanarie                          Ingerlise Christensen                           Esbjerg

Sortrød Kanarie                          Ingerlise Christensen                           Esbjerg