Præmieliste Udstillingen 2018
 
Australske parakitter
 Vandrepokal 1,1 Springparakit  2 unger Arne Siig Varde
Ærespræmie 1,1 Stor Alexanderparakit 1 unge Gerda Siig Varde
Ærespræmie 1,1 Rødvinget Parakit Arne Siig Varde
1 Præmie 1,1 Australsk Kongeparakit Robert Pedersen Outrup
1 Præmmie 1,1 Gulrygget Rosella Robert Pedersen Outrup
 
Græsparakitter
Vandrepokal 1,1 Rødbrystet Græsåarakit 3 unger Ingerlise Christensen Esbjerg
Ærespræmie 1,1 Elegant Græsparakit Robert Ibsen Varde
1 Præmie 1,1 Rødskuldret Græsparakit Robert Ibsen Varde
 
Dværgpapegøjer /Spurvepapegøjer
Vandrepokal 1,1 Sorthovedet dværgpapegøje 3 unger Robert Pedersen Outrup
Ærespræmie 1,1 Spurvepapegøje Bo Sandholt Bramming
Diplom 1,1 Rødhovedet dværgpapegøje Bo Sandholt Bramming
 
Sydamerikanske parakitter
Ærespræmie 1,1 Katharinaparakit Bo Sandholt Bramming
 
Tropeduer/Vagtler
Vandrepokal 1,1 Turteldue 2 unger Jens E. Mortensen Viborg
Ærespræmie 1,1 Kinn. Dværgvagtel 7 Kyll. Ingerlise Christensen Esbjerg
Diplom1,1 Turteldue Jens E. Mortensen Viborg
 
Tropefugle i flok
Vandrepokal 10 unger Sort Rød Kanarie Hans Christensen Esbjerg
Ærespræmie 1,1 Risfugl 4unger Bo Sandholt Bramming
1 Præmie 11 unger Australsk undulat Robert Pedersen Outrup
Diplom 10 unger Australsk undulat Robert Pedersen Outrup
 
Tropefugle (Australske)
Vandrepokal 1,1 Malet astrild 6 Unger Bruno Bach Skjern
Ærespræmie 1,1 Maskebæltefinke 2 unger Bruno Bach Skjern
Diplom  1,1 Sivastrild 9 unger Bruno Bach Skjern
 
Tropefugle (øvrige lande)
Vandrepokal 3 unger Dybowskis dr
Ærespræmie 4 unger Cubafinke Anita Thorbøll Varde
Diplom 1,1 Hartlaubsisken Bruno Bach Skjern
 
Farve kanarier
Vandrepokal Sort Rød Kanarie(A) Hans Christensen Esbjerg
Ærespræmie Rød Kanarie (K) Hans Christensen Esbjerg
Ærespræmie Rød rimet Hans Christensen Esbjerg
1  Præmie Gul Mosaik Hans Christensen Esbjeg
Diplom Sort Rød Kanarie Hans Christensen Esbjerg
Diplom Sort Rød Kanarie Hans Christensen Esbjerg
 
Figur kanarier
Vandrepokal Fife Fancy Hans Christensen Esbjerg
Ærespræmie Gloster Hans Christensen Esbjerg
Diplom Fife Fancy Hans Christensen Esbjerg
 
Zebrafinker
Vandrepokal 1,0 Grå Zebrafinke Jørn Steiness Smedeby
 præmie 0,1 Grå Zebrafinke Jørn Steiness Smedeby
 
Tropefugle (pointbedømt)
Gouldsamadiner
Ærespræmie 0,1 Sorthovedet blå lilla bryst Melinda Steiness Smedeby 
 
Undulater
Vandrepokal Undulat Kurt Thimsen Esbjerg
Ærespræmie Undulat Kurt Thimsen Esbjerg
1 Præmie Undulat Kurt Thimsen Esbjerg
 
Orkideer
Vandrepokal Orkide`Kurt Thimsen Esbjerg
 
Stueplanter
 Præmie Stueplante Else Schou Varde
 
Fuchsia
Vandrepokal Fuchsia Arne Siig Varde 
Vandrepokal Fuchsia (stikling) Arne Siig Varde 
1 Præmie Fuchsia (stikling) Bo Sandholt Bramming
 
Skuets bedste spidsnæb + LDF diplom
3 unger Dybowskis dråbeastrild Bruno Bach Skjern
 
Skuets bedste Krumnæb + LDF Diplom
1,1 Stor Alexanderparakit 1 unge  Gerda Siig Varde
 
Årets fugl
1,1 Spidshalet bæltefinke 4 unger Bruno Bach Skjern
1,1 Springparakit 2 unger Arne Siig Varde 
 
Skuets bedste spidsnæb Kondition
1,1 Hartlaubsisken Bruno Bach Skjern
 
Skuets bedste krumnæb kondition
1,1 Australsk kongeparakit Robert Pedersen Outrup
 
Skuets bedste plante
Fuchsia Arne Siig Varde