Præmielisten

 

 

Skuets bedste spidsnæb (opdræt)

 

 

Blåhovedet Papegøjeamadine

6 unger

Jens Peter Christiansen

 

Skuets bedste krumnæb (opdræt)

 

 

Stanley Rosella m. 5 unger

Robert Ibsen

 

Bedste årsfugl krumnæb (opdræt)

 

0,1

Rød Pennant Rosella

m. 4 unger

Bo Sandholt

 

Bedste årsfugl spidsnæb (opdræt)

 

0,0

Kinesisk Dværgvagtler

3 unger

Tage Andersen

 

Bedste 1. gangs udstiller krumnæb (opdræt)

 

1,1

Nymfe Parakit m. 2 unger

Oscar L. Bech-Hansen - junior

 

Bedste 1. gangs udstiller spidsnæb (opdræt)

 

2,2

Gouldsamadine

Gerda Siig

 

Årets bedste spidsnæb i klasse K

 

2,2

Gouldsamadine

Gerda Siig

 

Årets bedste krumnæb i klasse K

 

1,1

Konge Alexander

Gerda Siig

 

Skuets bedste plante

 

 

Stueplante

Sonja Christiansen

 

 

Vandrepokal

 

 

Fancy kanarier

Margit og Hans Christensen

1,0

Undulat Lysegrøn

Kurt Thimsen

 

Stanley Rosella m. 5 unger

Robert Ibsen

0,0

Elegant Græsparakit

m 2 unger

Robert Ibsen

 

Blåhovedet Papegøjeamadine

6 unger

Jens Peter Christiansen

0,0

Kinesisk Dværgvagtler

3 unger

Tage Andersen

 

Mexikansk Husfinke 7 unger

Jens Peter Christiansen

 

Stueplante

Sonja Christiansen

 

Orkidé

Sonja Christiansen

 

Fuchsia

Karl Gustav Nielsen

 

Fuchsia stikling

Arne Siig

 

 

Ærespræmie

 

1,1

Turteldue rød m. 1 unge

Jens Erik Mortensen

 

Gloster kanarier

Margit og Hans Christensen

 

Undulat

Tage Andersen

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

1,0

Barraband Parakit m. 3 unger

Bo Sandholt

1,1

Adelaide Rosella

Arne Siig

1,1

Konge Alexander

Gerda Siig

2,2

Gouldsamadine

Gerda Siig

 

Korthalet Bæltefinke 3 unger

Tage Andersen

1,1

Lille Cubafinke

Heidi Lund

 

Fredslilje

Else Schou

 

Fuchsia stikling - Lord Byron

Else Schou

 

Orkidé

Verner Christiansen

 

Fuchsia

Arne Siig

0,0

Jordbærhovedet Dværgpapegøje

m 2 unger

Robert Ibsen

 

 

1. Præmie

 

0,1

Grå zebrafinke

Jens Erik Mortensen

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

 

Diamantfinke 4 unger

Tage Andersen

1,1

Diamantfinke m. 1 unge

Bo Sandholt

1,1

Rødkindet Sommerfuglefinke

Bo Sandholt

1,1

Robin Rosella m. 4  unger

Arne Siig

1,1

Rødvinget Parakit

Arne Siig

1,0

Blåpandet Amazone

Line H. Christiansen

   

 

1,1

Ringastrild

Heidi Lund

 

Stueplante

Sonja Christiansen

 

Fuchsia stikling - Menna

Else Schou

 

Orkidé

Sonja Christiansen

 

 

 

 

Diplom

 

 

Fancy kanarier

Margit og Hans Christensen

1,0

Zebrafinke Hvid m. tegning

Jens Erik Mortensen

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

1,1

Almindelige Rosella Parakit

Bo Pedersen

1,1

Sivastrild

Heidi Lund

1,1

Obeline Sangparakit m. 5unger

Bo Sandholt

Publikums favorit

Som et nyt tiltag på fugleudstillingen i år, var der en publikums konkurrence. Publikum skulle finde udstillingens favorit nummer, det udstillings nummer de mente var den bedste.

Publikum var meget enigt med dommerne i bedømmelse af årets favorit nummer.

På førstepladsen var bur nr. 7 Konge Alexander, den fik næsten dobbelt så mange stemmer, som det bur nummer, der fik næst flest stemmer.

Bur nr. 7, havde Niels Erik Madsen Solhøjvej 7, Nordenskov, også som sin favorit.

Tillykke til Niels Erik Madsen, der er en gevinst på vej til dig.

Beskrivelse