Præmieliste 2014

 

 

 

 

 

Skuets bedste spidsnæb (opdræt)

 

A

1,1

2

Korthalet Bæltefinke

Tage Andersen

 

 

 

 

 

 

 

 

Skuets bedste krumnæb (opdræt)

 

A

 

3

Gul Alexander Parakit

Arne siig

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste årsfugl krumnæb (opdræt)

 

K

1,1

 

Rød Pennant Rosella

Bo Pedersen

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste årsfugl spidsnæb (opdræt)

 

A

 

7

Kinesiske Dværgvagtler

Jens Peter Christiansen

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste 1. gangs udstiller krumnæb (opdræt)

 

K

 

 

Undulat

Joan Vich og Johannes Larsen

 

 

 

 

 

 

 

 

Årets bedste spidsnæb i klasse K

 

K

1,0

 

Kanarie Gloster

Hans Christensen

 

 

 

 

 

 

 

 

Årets bedste krumnæb i klasse K

 

K

1,1

 

Konge Alexander

Gerda Siig

 

 

 

 

 

 

 

 

Skuets bedste plante

 

 

 

 

Fuchsia stikling

Arne Siig

 

Vandrepokal

 

A

1,1

1

Rock Peplar Parakit

Bo Sandholdt

A

 

3

Gul Alexander Parakit

Arne siig

A

1,1

2

Korthalet Bæltefinke

Tage Andersen

A

 

7

Kinesiske Dværgvagtler

Jens Peter Christiansen

A

1,0

 

Kanarie Fancy

Hans Christensen

A

1,0

 

Farvet kanarie  sort rød

Hans Christensen

A

 

 

Zebrafinker

Jens Peter Christiansen

A

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

 

 

 

Stueplante

Sonja Christiansen

 

 

 

Orkide

Sonja Christiansen

 

 

 

Fuchsia

Arne Siig

 

 

 

Fuchsia stikling

Arne Siig

 

Ærespræmie

 

K

1,1

 

Sangparakit

Bo Pedersen

A

1,1

4

Sangparakit obeline

Bo Sandholdt

K

1,1

 

Konge Alexander

Gerda Siig

K

1,1

 

Gouldsamadine

Bo Pedersen

K

2,2

 

Gouldsamadine

Gerda Siig

K

1,0

 

Kanarie Gloster

Hans Christensen

A

0,1

 

Kanarie Fancy

Hans Christensen

A

1,0

 

Farvet kanarie rød

Hans Christensen

K

 

 

Undulat

Joan Vich og Johannes Larsen

 

 

 

Fuchsia stikling

Arne Siig

1. Præmie

  

K

1,1

 

Rødvinget Parakit

Joan Vich og Johannes Larsen

K

1,1

 

Rødvinget Parakit

Arne Siig

K

1,1

 

Katarina Parakit

Bo Sandholdt

K

1,1

 

Blommehovedet

Bo Sandholdt

A

 

8

Kinesiske Dværgvagtler

Bo Pedersen

K

1,0

 

Kanarie Gloster

Hans Christensen

A

 

 

Zebrafinker

Jens Peter Christiansen

A

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

K

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

K

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

 

 

 

Orkide

Sonja Christiansen

Diplom

 

K

1,1

 

Rosella Parakit Lutino

Bo Pedersen

K

1,1

 

Katarina Parakit

Bo Sandholdt

 

1

 

Due

Jens Erik Mortensen

A

0,1

 

Kanarie Fancy

Hans Christensen

A

1,0

 

Kanarie Fancy

Hans Christensen

A

1,0

 

Kanarie Fancy

Hans Christensen

A

1,0

 

Farvet kanarie rød

Hans Christensen

A

 

 

Undulat

Tage Andersen

A

 

 

Undulat

Tage Andersen

K

 

 

Undulat

Tage Andersen

Udstillingen 2014

Årets fugleudstilling afholdes i Jacobi Hallen i Varde.

Udstillingsudvalget har været igang med planlægningen i lang tid.

Når der er nyt fra udvalget vil det kunne læses på denne side.

Udstillingen åbnes den 20. september kl. 13,00 og den 21. sep. kl.10,00.

 

Officiel åbning af udstillingen lørdag den 20. september kl. 13.00

ved Per Rask Jensen,

udvalgsformand for Børn og Undervisning i Varde Kommune.