Præmieliste 2014

 

 

 

 

 

Skuets bedste spidsnæb (opdræt)

 

A

1,1

2

Korthalet Bæltefinke

Tage Andersen

 

 

 

 

 

 

 

 

Skuets bedste krumnæb (opdræt)

 

A

 

3

Gul Alexander Parakit

Arne siig

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste årsfugl krumnæb (opdræt)

 

K

1,1

 

Rød Pennant Rosella

Bo Pedersen

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste årsfugl spidsnæb (opdræt)

 

A

 

7

Kinesiske Dværgvagtler

Jens Peter Christiansen

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste 1. gangs udstiller krumnæb (opdræt)

 

K

 

 

Undulat

Joan Vich og Johannes Larsen

 

 

 

 

 

 

 

 

Årets bedste spidsnæb i klasse K

 

K

1,0

 

Kanarie Gloster

Hans Christensen

 

 

 

 

 

 

 

 

Årets bedste krumnæb i klasse K

 

K

1,1

 

Konge Alexander

Gerda Siig

 

 

 

 

 

 

 

 

Skuets bedste plante

 

 

 

 

Fuchsia stikling

Arne Siig

 

Vandrepokal

 

A

1,1

1

Rock Peplar Parakit

Bo Sandholdt

A

 

3

Gul Alexander Parakit

Arne siig

A

1,1

2

Korthalet Bæltefinke

Tage Andersen

A

 

7

Kinesiske Dværgvagtler

Jens Peter Christiansen

A

1,0

 

Kanarie Fancy

Hans Christensen

A

1,0

 

Farvet kanarie  sort rød

Hans Christensen

A

 

 

Zebrafinker

Jens Peter Christiansen

A

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

 

 

 

Stueplante

Sonja Christiansen

 

 

 

Orkide

Sonja Christiansen

 

 

 

Fuchsia

Arne Siig

 

 

 

Fuchsia stikling

Arne Siig

 

Ærespræmie

 

K

1,1

 

Sangparakit

Bo Pedersen

A

1,1

4

Sangparakit obeline

Bo Sandholdt

K

1,1

 

Konge Alexander

Gerda Siig

K

1,1

 

Gouldsamadine

Bo Pedersen

K

2,2

 

Gouldsamadine

Gerda Siig

K

1,0

 

Kanarie Gloster

Hans Christensen

A

0,1

 

Kanarie Fancy

Hans Christensen

A

1,0

 

Farvet kanarie rød

Hans Christensen

K

 

 

Undulat

Joan Vich og Johannes Larsen

 

 

 

Fuchsia stikling

Arne Siig

1. Præmie

  

K

1,1

 

Rødvinget Parakit

Joan Vich og Johannes Larsen

K

1,1

 

Rødvinget Parakit

Arne Siig

K

1,1

 

Katarina Parakit

Bo Sandholdt

K

1,1

 

Blommehovedet

Bo Sandholdt

A

 

8

Kinesiske Dværgvagtler

Bo Pedersen

K

1,0

 

Kanarie Gloster

Hans Christensen

A

 

 

Zebrafinker

Jens Peter Christiansen

A

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

K

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

K

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

 

 

 

Orkide

Sonja Christiansen

Diplom

 

K

1,1

 

Rosella Parakit Lutino

Bo Pedersen

K

1,1

 

Katarina Parakit

Bo Sandholdt

 

1

 

Due

Jens Erik Mortensen

A

0,1

 

Kanarie Fancy

Hans Christensen

A

1,0

 

Kanarie Fancy

Hans Christensen

A

1,0

 

Kanarie Fancy

Hans Christensen

A

1,0

 

Farvet kanarie rød

Hans Christensen

A

 

 

Undulat

Tage Andersen

A

 

 

Undulat

Tage Andersen

K

 

 

Undulat

Tage Andersen

Udstillingen 2014