Udstillingen 2011

Velkommen

Dommer arbejde

Udstillings hygge

 

 


Præmieliste

 

Katelognr.

Udstiller navn

 

Skuets bedste spidsnæb

 

449

Zebrafinke Lysrygget grå

Poul Erik Wind

 

Skuets bedste krumnæb

 

26

Grøn Rossella parakit 4 unger

Jens Peter Christiansen

 

Bedste årsfugl krumnæb (opdræt)

 

25

Opalin Sangparakit m/4 unger

Bo Sandholt

 

Årets bedste spidsnæb i klasse K

 

55

Zebrafinker Hvide

Jens Erik Mortensen

 

Årets bedste krumnæb i klasse K

 

10

Konge Alexander

Arne Siig

 

Skuets bedste plante

 

303

Fuchsia

Arne Siig

 

Vandrepokal

 

51

Mågefinke m. 5 unger

Robert Ibsen

48

Lille Cubafinke 3 unger

Jens Peter Christiansen

26

Grøn Rossella parakit 4 unger

Jens Peter Christiansen

12

Alexanderparakit  (Afrikansk) m 2 unger

Robert Ibsen

33

Rødskuldret Græsparakit m 3 unger

Robert Ibsen

429

Kanarie Rød Rimet

Margit og Hans Christensen

439

Fife Fancy

Margit og Hans Christensen

449

Zebrafinke Lysrygget grå

Poul Erik Wind

401

Udstillings Undulater

Hans Anker Thørbøll

303

Fuchsia

Arne Siig

 

Ærespræmie

 

54

Sølvnæb 8 unger

Jens Peter Christiansen

47

Sorthovedet Grønirisk 3 unger

Robert Ibsen

27

Nymfeparakit 6 unger

Kirsten Nordam

29

Rødvinget parakit

Arne Siig

10

Konge Alexander

Arne Siig

36

Rødbrystet Græsparakit m 5 unger

Hans og Margit Christensen

443

Fife Fancy

Margit og Hans Christensen

446

Zebrafinke Grå

Poul Erik Wind

420

Udstillings Undulater

Hans Anker Thorbøll

407

Udstillings Undulater

Tage Andersen

39

Undulater

Sebastian Andersen (Junior)

204

Stueplante

Sonja Christiansen

255

Orkideer

Sonja Christiansen

306

Fuchsia stikling

Arne Siig

 

1. Præmie

 

50

Husfinke m. 6 unger

Ib Adsbøll

23

Undulater 8 unger

Kirsten Nordam

28

Port Lincoln parakit

Bo Sandholt

2

Gråpapegøje Kikki

Sussi W. Lauridsen

1

Senegal Papegøje

Maiken Christiansen (Junior)

44

Turtelduer Rød

Jens Erik Mortensen

455

Zebrafinke Pastel brun

Poul Erik Wind

404

Udstillings Undulater

Hans Anker Thorbøll

412

Udstillings Undulater

Jesper og Peer Jørgensen

408

Udstillings Undulater

Hans Anker Thorbøll

425

Udstillings Undulater

Hans Anker Thorbøll

41

Undulater

Sebastian Andersen (Junior)

203

Stueplante

Sonja Christiansen

254

Orkideer

Sonja Christiansen

302

Fuchsia

Arne Siig

314

Fuchsia stikling

Sonja Christiansen

 

 

 

 

Diplom

 

52

Kanarier Gul  m. 3 unger

Ib Adsbøll

55

Zebrafinker Hvide

Jens Erik Mortensen

16

Stanlyrosella m. 4 unger

Robert Ibsen

17

Barraband parakit m. 4 unger

Bo Sandholt

21

Rødvinget parakit

Ib Adsbøll

45

Australsk Topdue

Maiken H. Christiansen (Junior)

440

Fife Fancy

Margit og Hans Christensen

448

Zebrafinke Brun

Poul Erik Wind

402

Udstillings Undulater

Jesper og Peer Jørgensen

42

Nymfeparakit

Sebastian Andersen (Junior)

1

Senegal Papegøje

Maiken Christiansen (Junior)

313

Fuchsia stikling

Sonja Christiansen