Lokal 1. Opdræt

 

Opdræt markeret i rødt er også et DANSK 1. opdræt

 
       

Side 1

Papegøjer

   

Side 2

Dværg - og Spurvepapegøjer

   

Side 3

Australske Parakitter

   

Side 4

Sydamerikanske Parakitter og Lorier

   

Side 5

Asiatiske Parakitter - Conurer og Græsparakitter

 

Side 6

Frugt og Insektædere

   

Side 7

Vævere og Blandede

   

Side 8

Astrilder

   

Side 9

Finker

   

Side 10

Amaranter - Amadiner og Nordiske

   

Side 11

Bronzefinker – Skadefinker og Nonner

   

Side 12

Siskner – Safranfinker og Spurve

   

Side 13

Duer

   

Side 14

Vagtler

   
      Opdateret 13/9 2017  
År Fuglens navn Videnskabelig navn Opdrætters navn By
Side 1        
  Papegøjer      
1996 Blågul Ara Ara araraura Leif Jensen Krogager
1981 Blåpandet Amazone Amazona aestiva aestiva Elmer Christensen Børkop
1993 Blåp. Amazone(Gulskuldret) Amazona aestiva xanthopteryx Bruno Nielsen  Varde
2002 Blåhovedet Pionus Pionus menstruus menstruus Bjarne R. Christensen Grindsted
1993 Blåstrubet Pionus Pionus maximilliani Mogens Larsen Ansager
2003 Congo Papegøje Poicephalus gulielmi Jørgen Jacobsen Janderup 
1987 Gråpapegøje (Rødhalet) Psittacus erithacus  Svend Å. Nielsen Oksbøl
1988 Gråpapegøje (Brunhalet) Psittacus erithacus timneh Elmer Christensen Brørup
1993 Grønkindet Amazone Amazona viridiginalis Leif S. Jensen Krogager
1991 Gulkindet Amazone Amazona a. autumnalis Leif S. Jensen Krogager
2006 Gulnakket Amazone Amazona o. auropalliata Leif S. Jensen Krogager
2001 Gulh.Amazone ( Dobbelt)  Amazona ochrocephala oratrix Leif S. Jensen Krogager
1997 Gulisset Amazone Amazona ochrocephala  Leif S. Jensen Krogager
1996 Hvidtoppet Kakadue Cacatua alba Leif S. Jensen Krogager
2000 Hvidpandet Pionus   Bjarne R. Christensen Grindsted
2003 Kappapegøje Poicephalus robustus fusicollis Jørgen Nielsen Grønbjerg
1984 Meyers Papegøje Poicephalus meyeri reichenowi Elmer Christensen Brørup
1985 Mohrenkopf Papegøje   Børge Nielsen Forum
1993 Rødrygget Dværgara Ara maracana Steen Pedersen Hjerting
1985 Senegal Papegøje Poicephalus senegalus Børge Nielsen Forum
2003 Senegal Papegøje Poicephalus senegalus Jørgen Nielsen Grønbjerg
1999 Soldaterara Ara militaris Leif S. Jensen Krogager
1995 Venezuela Amazone Amacona a. amaconica Steen B. Christensen Oksbøl
2006 Vinrød Amazone Amazona vinacea Leif S. Jensen Krogager
2003 Violvinget Pionus Pionus fuscus Bjarne R. Christensen Grindsted
1975 Mørkerød Ara Ara chloroptera Jørgen Jacobsen Janderup 
2014 Mørkerød Ara Ara chloroptera Jørgen Jacobsen Janderup 
         
Side 2        
  Dværg og Spurvepapegøjer    
1994 Blårygget Sp.papegøje Forpus xanthopterygius  Svend O. Kjeldsen Skjern
1996 Blår. Sp.papegøje ( Ceara ) Forpus x. flavissimus Svend O. Kjeldsen Skjern
1988 Brillespurvepapegøje Forpus conspecillatus Robert Ibsen Varde
2000 Brillespurvepapegøje Forpus conspecillatus Karsten Hansen Tistrup
1988 Grønr. Sp.papegøje Forpus passerinus  Robert Ibsen Varde
2007 Grønr.Sp.papegøje(Amazone) Forpus passerinus deliciosus A. Thorbøll & R. Ibsen Varde
1993 Gråh. Dv.papegøje Rusti chana chana  Svend O. Kjeldsen Skjern
2008 Gråh. Dv.papegøje Rusti chana chana  Frede Ricken Haderslev
2003 Jordbærh. Dv. Papegøje Agapornis lillianae A. Thorbøll & R.Ibsen Varde
2008 Mexikansk Sp.papegøje Forpus cyanopygius A.Thorbøll & R. Ibsen Varde
1977 Rosenh. Dværgpapegøje Agapornis rosecollis Robert Ibsen Varde
2000 Rosenh. Dværgpapegøje Agapornis rosecollis Nicky Henriksen Brørup
1977 Rødh. Dværgpapegøje Agapornis fischeri Egon T. Hansen Rousthøje
2000 Rødh. Dværgpapegøje Agapornis fischeri Nicky Henriksen Brørup
1980 Sortk. Dv.p. (Sodbr.hovedet) Agapornis nigrigenis Freddy Nielsen Esbjerg
2003 Sortk. Dv.p. (Sodbr.hovedet) Agapornis nigrigenis Arne Siig Hostrup
1975 Sorthovedet Dværgpapegøje Agapornis personata Thomas Jepsen Varde
2000 Sorth. Dværgpapegøje Agapornis personata Svend O. Kjeldsen Skjern
1975 Spurvepapegøje ( Lesson ) Forpus coelestis Hans Hansen Varde
1979 Taranta Dværgpapegøje Agapornis taranta Egon T. Hansen Rousthøje
2008 Taranta Dværgpapegøje Agapornis taranta Frede Ricken Haderslev
         
Side 3        
  Australske Parakitter      
1980 Adelaid Parakit Platycercus adelaidae Leif S. Jensen Krogager
2000 Adelaid Parakit Platycercus adelaidae Kristian Gandrup Hejnsvig
1983 Australsk Kongepapakit Alisterus scapularis Leif S. Jensen Krogager
2000 Australsk Kongepapakit Alisterus scapularis Niels E. Christensen Tarm
1981 Barnardi Ringparakit Barnardius b. barnardi Erik Nielsen Alslev
2000 Barnardi Ringparakit Barnardius b. barnardi Peer Jørgensen Føvling
1981 Barraband Parakit Polytelis swainsoni Åge Th. Mortensen Varde
2000 Barraband Parakit Polytelis swainsoni Jytte Christensen Brørup
1980 Blå Rosella Platycercus adscitus polliceps Åge Th. Mortensen Varde
2000 Blå Rosella Platycercus adscitus polliceps Jytte Christensen Brørup
1980 Bjergparakit(Rock Pebler) Polytetis anthopeplus  Leif S. Jensen Krogager
2004 Bjergparakit(Rock Pebler) Polytetis anthopeplus  Jesper Jørgensen Føvling
1994 Blåm. Parakit(Blue Bonnet) Pseqhotus haematogaster Peer Henriksen Esbjerg
1978 Gede Parakit Cyanarhamphus novaezelandiae Robert Ibsen Varde
2000 Gede Parakit Cyanarhamphus novaezelandiae Kris Christensen Brørup
1981 Grøn Rosella Platycercus caledonicus caledonicus Leif S. Jensen Krogager
2000 Grøn Rosella Platycercus caledonicus caledonicus J. & L. Christensen Brørup
1980 Gul Rosella Platycercus caledonicus flaveolus Leif S. Jensen Krogager
2000 Konge Parakit Alisterus scapularis Niels E. Christensen Tarm
1982 Mangefarvet Parakit Psephotus varius Verner Christiansen Varde
2001 Mangefarvet Parakit Psephotus varius Svend Støier Esbjerg
2000 Nanday Parakit Nandayus nenday Kristian Gandrup Hejnsvig
1999 Nordlig Rosella (Browns) Platycercus venustus Leif S. Jensen Krogager
1975 Nymfeparakit Nymphicius hollandicus Knud Haaning Varde
2000 Nymfeparakit Nymphicius hollandicus Karsten Hansen Tistrup
1979 Pennant Rosella Platycerus elegans Robert Ibsen Varde
2000 Pennant Rosella Platycerus elegans Peer Jørgensen Føvling
1980 Prinsesse Parakit Polytelis alexandrae Sonja Christiansen Varde
1985 Ringparakit(Port Lincoln) Barnardius z. zonarius Børge Hansen Esbjerg
2000 Ringparakit(Port Lincoln) Barnardius z. zonarius Jytte Christensen Brørup
1983 Ringparakit(Twenty Eight) Barnardius z. semitorquatus Leif S. Jensen Krogager
2000 Ringparakit(Twenty Eight) Barnardius z. semitorquatus Lars Christensen Brørup
1989 Ringparakit(Cloncurry) Barnardius barnardi macgillivrayi Børge Hansen Esbjerg
2000 Ringparakit(Cloncurry) Barnardius barnardi macgillivrayi Carsten Marcussen Kærbæk
1979 Rosella(Rød) Platycerus eximius Åge Mortensen Varde
2000 Rosella(Rød) Platycerus eximius Lars Christensen Brørup
1983 Rødisset Parakit(Rødkappet) Purpureicephalus spurius Jesper Coreel Tistrup
2000 Rødisset Parakit(Rødkappet) Purpureicephalus spurius Jens P. Christiansen Bramming
1982 Rødvingeparakit Aprosmictus erythropterus Åge Mortensen Varde
2000 Rødvingeparakit Aprosmictus erythropterus Lars Christensen Brørup
1976 Sangparakit Psephotus haematonotus Verner Christiansen Varde
2000 Sangparakit Psephotus haematonotus Hardy Andersen Esbjerg
1998 Sortk. Sangparakit(Hooded) p. c. dissimilis J. & J Bundgaard Grindsted
2000 Sortk. Sangparakit(Hooded) p. c. dissimilis Peer Henriksen Esbjerg
1977 Springparakit Cyanoramphus auriceps Verner Christiansen Varde
2003 Springparakit Cyanoramphus auriceps Arne Siig Hostrup
1978 Stanleyrosella Platycerus icterotis Åge Mortensen Varde
2000 Stanleyrosella Platycerus icterotis Brian Å. Christiansen Bramming
1994 Svaleparakit Lathamus dischlor Bent Poulsen Tarp
2000 Svaleparakit Lathamus dischlor I. & E. Kærgaard Hou Oksbøl
         
Side 4        
  Sydamerikanske Parakitter      
1981 Aymaraparakit Bolborhynchus aymara Robert Ibsen Varde
2008 Aymaraparakit Bolborhynchus aymara Frede Ricken Haderslev
1984 Blåk. Kilehaleparakit Aratinga a. acuticaudata Jesper Corell Tistrup
1990 Brunst.Aratinga (Kilehalep.) A.B. venezuela Leif S. Jensen Krogager
2008 Citronparakit Psilopsiagon aurifrons Erik Kærgaard Hou Oksbøl
1984 Elfenbensparakit Aratinga canicularis Bruno Nielsen Sig
1987 Guldisset Aratinga Aratinga auricapilla Erik S. Hansen Lifstrup
1983 Gråh. Aratinga(Weddels) Aratinga weddellii Leif S. Jensen Krogager
1992 Halvmåneparakit Aratinga aurea  Bent Poulsen Tarp
1984 Jendayparakit Aratinga auricapillus jandaya Jesper Corell Tistrup
1988 Kanarievinget Parakit B. versicolorus chiriri Per Janfelt Brørup
1982 Katarinaparakit Bolborhynchus l. lineola Sonja Christiansen Varde
1988 Maskearatinga(Rødm.) Aratinga m. mitrata Erik S. Hansen Lifstrup
2000 Maskearatinga(Rødm.) Aratinga m. mitrata Carsten Marcussen Kærbæk
1979 Munkeparakit Myiopsitta monachus Christian Poulsen Lyne
2000 Munkeparakit Myiopsitta monachus Jytte Christensen Brørup
1983 Nandayparakit Nandayus nenday Jesper Corell Tistrup
2000 Nandayparakit Nandayus nenday Kristian Gandrup Hejnsvig
1981 Patagonisk Parakit Cyanoliseus p. patagonus Leif S. Jensen Krogager
1989 Pauva Aratinga Aratinga ieucophthalmus  Leif S. Jensen Krogager
1987 Peru Aratinga (Peru Kileh.) Aratinga wagler frontata Leif S. Jensen Krogager
1988 Rødhovedet Aratinga Aratinga erythrogenys Leif S. Jensen Krogager
1991 Rødstrubet Aratinga Aratinga holochlora Leif S. Jensen Krogager
1977 Smalnæbsparakit Brotogeris cyanoptere Verner Christiansen Varde
1986 Smaragdparakit  Enicognathus ferrugineus Elly & Bruno Nielsen Sig
2002 Stor Vasapapegøje Coracopsis vasa orouharoi Leif S. Jensen Krogager
1983 Solparakit Aratinga solstitialis Leif S. Jensen Krogager
         
  Lorier      
1984 Bjerglori Trichoglossus haematadus moluccanus Børge Hansen Esbjerg
2000 Bjerglori Trichoglossus haematadus moluccanus Thomas Jocumsen Bramming
1986 Bjerglori(Blåkindet) Trichoglossus haematod capistratus  Heine Nielsen Ølgod
2002 Bjerglori(Massena) Trichoglossus h. massena  Leo Nielsen Grindsted
1984 Blåisset Flagermuspapegøje Loriculus galgulus Viggo Pedersen Esbjerg
1992 Brun Lori(Dusky) Pseudeos fuscata Leo Nielsen Grindsted
2007 Grønnakket Lori Trichoglossus haematadus haematodus Ole Nielsen Varde
2008 Grønhalet Lori Lorius chlorocercus Erik Kærgaard Hou Oksbøl
1996 Gulhovedet Lori Trichoglossus euteles Leo Nielsen Grindsted
2003 Gulhovedet Lori Trichoglossus euteles E. & A. Pawelzyk Grindsted
2003 Gulskuldret Lori Lorius garrulus flavopalliatus Ole Nielsen Varde
1985 Kapusinerlori Eos squamata guenbyenis Heine Nielsen Ølgod
2003 Moskus Lori Glossopsitta concinna Ole Nielsen Varde
1990 Rød Lori(Buru) Eos bornea cyanonthus Leo Nielsen Grindsted
2003 Skælbrystet Lori Trichoglossus chlorolepidotus Ole Nielsen Varde
1998 Stribet Lori(Gouldies) Trichoglossus goldiei Leo Nielsen Grindsted
         
Side 5        
  Asiatiske Parakitter      
1998 Alexander.Parakit(Afrikansk) Psittacula k. krameri Agnes Vinbech Agerbæk
2004 Alexander.Parakit(Afrikansk) Psittacula k. krameri Anita Thorbøll Varde
1981 Alexander.Parakit(Indisk) Psittacula krameri manillensis Jesper Corell Tistrup
1987 Gråh. Ædelp.(Skiferh.) Psittacula himalayana finschii Sv. Å. Nissen Oksbøl
2003 Kinaparakit Psittacula derbyana Jytte Christensen Brørup
1997 Rosenh. Ædelp.(Skægp) P.a. alexandri Jan Boysen Hostrup
1996 Stor Alexa. Parakit(Konge) Psittacula eupatris  Jørgen Bundgaard Grindsted
2001 Stor Alexa. Parakit(Konge) Psittacula eupatris  Jytte Christensen Brørup
1986 Skægparakit Psittacuta alexandri fasciata Elly & Bruno Nielsen Sig
1985 Ædelparakit(Blommeh.) Psittacula cyanocephala Bøje Mouritsen Hvide Sande
         
  Græsparakitter      
1977 Blåvinget Græsparakit Neophrema chrysostomus Robert Ibsen Varde
2000 Blåvinget Græsparakit Neophrema chrysostomus Thomas Jocumsen Bramming
1977 Bourks Græsparakit Neophema bourkii Verner Christiansen Varde
2000 Bourks Græsparakit Neophema bourkii Tage Andersen Varde
1975 Elegant Græsparakit Neophema elegans Verner Christiansen Varde
2000 Elegant Græsparakit Neophema elegans Harald Pihlkjær Brørup
2000 Engelsk Udst.Undulat Melopsittacus undulatus Hans A. Thorbøll Varde
1975 Rødbr. Græsparakit Neophema splendida Åge Th. Mortensen Varde
2000 Rødbr. Græsparakit Neophema splendida Tage Andersen Varde
1975 Rødsk. Græsparakit Neophema pulchella Robert Ibsen Varde
2000 Rødsk. Græsparakit Neophema pulchella Tage Andersen Varde
         
  Conurer      
1983 Blåkindet Conure Pyrrhura perlata coerulescens Sv. Å. Nissen Oksbøl
2002 Blånakket Conure Pyrrhura picta picta Leif S. Jensen Krogager
2002 Blånakket Conure(Rosaisset) Pyrrhura picta roseifrons Leif S. Jensen Krogager
2002 Blåstrubet Conure Pyrrhura cruentata Leif S. Jensen Krogager
2002 Demeraraconure Pyrrhura egregia egregia Leif S. Jensen Krogager
1987 Grønkindet Conure Pyrrhura molinae Leif S. Jensen Krogager
2002 Grønk.Conure(Gulsidet) Pyrrhura hypoxantha Leif S. Jensen Krogager
2001 Klippeconure Pyrrhura rupicola rupicola Leif S. Jensen Krogager
1981 Rødbuget Conure Pyrrhura frontalis Robert Ibsen Varde
2001 Rødbrystet Conure Pyrhura rhodogaster Leif S. Jensen Krogager
1984 Sorth. Conure(Blodvinget) Pyrrhura melanura souancei Leif S. Jensen Krogager
2000 Sorth. Conure(Blodvinget) Pyrrhura melanura souancei Frands Jacobsen Bramming
         
Side 6        
  Frugt & Insektædere      
1989 Beostær Gracula religioso intemedia Børge Nielsen Forum
1993 Blåskade Cyanopica cyanus Niels Hansen Esbjerg
1984 Blåv. Minla(Blåv.Solfugl) Leiothrix cyanuriptera Johannes Jensen Billum
1998 Brunsidet Brillefugl Zosterops abyssinica John Bruun Blåvand
1986 Brillemusefugl Colius indicus Peter Midtgård Ringkøbing
1987 Blånakket Musefugl Colius macrourus Peter Midtgård Ringkøbing
1994 Blåøret Glansstær(Grøn) Lamprotornis chalybaeus Niels Hansen Esbjerg
2004 Blåøret Glansstær(Grøn) Lamprotornis chalybaeus Niels Hansen Esbjerg
1990 Brunb.Bülbül(Anderson) Pycononotus xanthorrua andersoni Bent Poulsen Tarp
1998 Bruns. Minla(Bruns.Solfugl) Minla strigula John Bruun Blåvand
1988 Brun Maina Acridotheres fuscus  Peter Midtgård Ringkøbing
1987 Brun Musefugl(Stribet) Colius striatus Peter Midtgård Ringkøbing
1988 Gråhovedet Stær Sturnus malabaricus Peter Midtgård Ringkøbing
1988 Grå Stær(Hvidmasket) Sturnus cineraceus Peter Midtgård Ringkøbing
1994 Gulstrubet Skadedrossel Garrulax galbanus Sonja Christiansen Varde
1989 Hvidkindet Bülbül Pycnonotus leucogenys leucotis   Bent Poulsen Tarp
1986 Hvidrygget Musefugl Colius colius  Peter Midtgård Ringkøbing
1993 Hvidtoppet Skadedrossel Garrulax leucolophus Aksel Kristensen Skjern
2004 Hvidst.Skadedrossel Garrulax albogularis Niels Hansen Esbjerg
1988 Indigokernebider(Blå Biskop) Cyanoloxia cyanea Peter Midtgård Ringkøbing
2004 Madagaska Bülbül Hypsipetes madagascariensis Niels Hansen Esbjerg
1989 Maina(Hyrdestær) Acridotheres tristis Børge Nielsen Forum
1979 Orangeblå Tangara Thraupis bonariensis Jørgen Hansen Endrup
1988 Pagodestær Sturnus pagodarums Peter Midtgård Ringkøbing
2001 Rødbenet Honningsuger Cyanerpes cyaneus John Bruun Blåvand
1982 Rødgumpet Bülbül(Kala) Pycnonotus cafer Else Schou Varde
1993 Rødnæbbet Kita Urocissa eirythrorhyncha Bent Poulsen Tarp
1993 Rødvinget Skadedrossel Grarulax formosus Niels Hansen Esbjerg
1988 Rødøret Bülbül Pycnonotus jacosus Bent Poulsen Tarp
2000 Rødøret Bülbül Pycnonotus jacosus Jørgen Mallitch Hovborg
1975 Sangimalie(Alm.Solfugl) Leiothrix lutea Knud Johansen Alslev
1986 Skovskade(Formosa) Garrulus glandarius leucotis  Lykke Rabæk Vorbasse
1999 Sorth.Drossel(Sortbrystet) Turdus d. dissimilis  Sonja Christiansen Varde
1989 Trefarvet Glansstær Spreo superbus Niels Hansen Esbjerg
1995 Vandre Træskade Demdrocitta vagabunda Niels Hansen Esbjerg
         
Side 7        
  Vævere      
1988 Bayavæver Ploceus philippinus Peter Midtgård Ringkøbing
1982 Blodnæbsvæver Quela quela Peter Midtgård Ringkøbing
1988 Blommegul Væver Textor vitellinos Peter Midtgård Ringkøbing
2008 Brandvæver Euplectes nigroventis Kurt S. Jensen Filskov
1981 Dværgvæver(Dværgmaske) Ploceus luteolus Egon T. Hansen Hodde
1983 Flammevæver Euplectes hordaceus Johannes Jensen Billum
1987 Gulrygget Væver(Jackson) Ploceus jacksoni Peter Midtgård Ringkøbing
1986 Gylden Væver Placeus subaureus Peter Midtgård Ringkøbing
1987 Gylden Væver(Guldgul) Ploceus subareus Peter Midtgård Ringkøbing
1988 Hvidvinget Vidafinke(Hvidsk.) Euplectes albonotatus Peter Midtgård Ringkøbing
1988 Lille Væver(Maske) Ploceus intermedius Peter Midtgård Ringkøbing
1985 Napolionsvæver Euplectes afra Peter Midtgård Ringkøbing
1985 Orangevæver Euplectes franciscanus Peter Midtgård Ringkøbing
1985 Oryxvæver Euplectes orix  Peter Midtgård Ringkøbing
1990 Palmevæver(Bojer´s) Ploceus bojeri Peter Midtgård Ringkøbing
1988 Reichenovs Væver Othyphantes baglafecht reichenowi Peter Midtgård Ringkøbing
1987 Rødbrun Væver Ploceus rubiginosis Peter Midtgård Ringkøbing
1988 Safrangul Væver(Brunstru.) Ploceus xanthopterus Peter Midtgård Ringkøbing
1978 Skægfinkevæver Sporopipes squamifrons Egon T. Hansen Hodde
1989 Sorthovedetvæver(Layard´s) Ploceus cucullatus nigriceps Peter Midtgård Ringkøbing
1989 Sorthovedet Væver Trxtor melanocephalus Peter Midtgård Ringkøbing
1980 Sortvæver(Kastaniebrun) Ploceus nigerrimus  Johannes Jensen Billum
1987 Stribet Væver ( Manyar) Ploceus manyar Peter Midtgård Ringkøbing
1986 Stor Maskevæver(Tekstor) Ploceus c. cucullatus Peter Midtgård Ringkøbing
1981 Ørkenvæver Pseudonigrita a. arnaudi Johannes Jensen Billum
         
  Blandede      
1994 Afrikansk Klippeværling Emberiza tahapici John Bruun Blåvand
1997 Guln. Kernebider(Sorthalet) Caccathraustes migratorius S. & V. Christiansen Varde
1980 Grøn Kardinal Gubernatrix cristata Sonja Christiansen Varde
1976 Grå Kardinal Paroaria coronata Sonja Christiansen Varde
1986 Klippeværling(Syvstribet) Emberiza septemstriata Inge Jespersen Guldager
1991 Morgenværling Zonotrichia capensis Robert Ibsen Varde
2000 Risfugl Padda oryzivora Sonja Christiansen Varde
1992 Rød Kardinal Cardinalis cardinalis Niels Hansen Esbjerg
1986 Savannalærke(Fischers) Eremopterix leucopareia Peter Midtgård Ringkøbing
         
Side 8        
  Astrilder      
1979 Alfeastrild Estrilda erythronotos Johannes Jensen Billum
1977 Auroraastrild Pytilia phoenicoptera Freddy Nielsen Esbjerg
2000 Auroraastrild Pytilia phoenicoptera John Bruun Blåvand
1977 Broget Astrild Pytilia melba Viggo Pedersen Esbjerg
1976 Ceres Astrild Aidemosyne modesta Viggo Pedersen Esbjerg
2001 Ceres Astrild Aidemosyne modesta Tage Andersen Varde
1984 Dybovski Dråbeastrild Euschistospiza dybowski Viggo Pedersen Esbjerg
2017 Dybovski Dråbeastrild Euschistospiza dybowski Bruno Bach Skjern
1986 Etiopisk Vagtelast.(Agerhøne) Ortygospiza a. atricollis Bruno Bach Skjern
1981 Granatastrild(Violøret) Uraeginthus g. granatina Peter Midtgård Ringkøbing
1992 Grøn Dråbeastrild Mantingoa nitidula John Bruun Blåvand
1984 Grøn Dråbeast.(Schlegels) Madingon nitidula schlegeli John Bruun Blåvand
2002 Grøn Dråbeast.(Schlegels) Madingon nitidula schlegeli John Bruun Blåvand
1978 Grønrygget Astrild Estrilda melanotis quar tinia Viggo Pedersen Esbjerg
1975 Guldbrystet Astrild Amandava subflava  Robert Ibsen Varde
2001 Guldbrystet Astrild Amandava suflava Robert Ibsen Varde
1977 Gråastrild Estrilda troglodytes Keld Bakken Varde
1976 Helenaastrild Estrilda astrild Robert Ibsen Varde
2017 Helenaastrild Estrilda astrild Bruno Bach Skjern
1996 Nonneastrild Estrilda nonnuta Anita Thorbøll Hansen Varde
1987 Malet Astrild Emblema pictum  Freddy Nielsen Esbjerg
2016 Malet Astrild Emblema pictum  Bruno Bach Skjern
1976 Olivengrøn Astrild Amandava formosa Viggo Pedersen Esbjerg
1976 Orangekindet Astrild Estrilda melpoda  Viggo Pedersen Esbjerg
1978 Ringastrild Poephila bichenovil Svend E. Hansen Esbjerg
2000 Ringastrild Poephila bichenovil Karsten Hansen Tistrup
1978 Rød Dråbeastrild Hypargos niveaguttatus Uffe Thestrup Esbjerg
1976 Rødhalet Astrild estrilda caerulescens Robert Ibsen Varde
1976 Sivastrild Neochmia rufigauda  Grethe Thrane Lifstrup
2000 Sivastrild Neochmia rufigauda  A. Thorbøll & R. Ibsen Varde
1984 Tornastrild Aegintha temparalis Freddy Nielsen Esbjerg
1975 Tigerfinke Amandava amandava Robert Ibsen Varde
1975 Tøjleastrild Astrilda rhodopyga Hans Hansen Varde
1979 Rødmasket Astrild Pytilia hypogrammica Svend E. Hansen Esbjerg
2000 Rødmasket Astrild Pytilia hypogrammica John Bruun Blåvand
1980 Rødmasket Astrild(Rødv.) Pytilia hypogrammica lopezi Viggo Pedersen Esbjerg
1976 Vagtelastrild Ortygospiza atricollia Svend E. Hansen Esbjerg
1982 Violbuget Astrild(Granat) Uraeginthus i. ianthinogaster Peter Midtgård Ringkøbing
         
Side 9        
  Finker      
1979 Atlasfinke Hypochera chalybeata Hans Hansen Varde
1976 Angolasommerfuglefinke Uraeginthus angolensis Robert Ibsen Varde
2002 Angolasommerfuglefinke Uraeginthus angolensis John Bruun Blåvand
1975 Blåh. Sommerfuglefinke Uraeginthus cyanocephala Robert Ibsen Varde
2017 Blåh. Sommerfuglefinke Uraeginthus cyanocephala Bruno Bach Skjern
1978 Brunbrystet Sivfinke Lonchura castanothorax Freddy Nielsen Esbjerg
1984 Brunbr. Sivfinke(Dværg) Lonchura castaneothorax charpi Freddy Nielsen Esbjerg
1981 Båndklerkefi.(Dorbignys) Catamenia analis Peter Midtgård Ringkøbing
1978 Båndfinke Amadina faciata Uffe Thestrup Esbjerg
2001 Båndfinke Amadina faciata Anita Thorbøll Varde
1982 Båndfinke(Østlig) Amadina fasciata Ib Andersen Holsted
1997 Båndrosenfinke Carpodæcus trifsciatus S. & V. Christiansen Varde
1981 Cubafinke(Lille) Tiaris canora Freddy Nielsen Esbjerg
2005 Cubafinke(Lille) Tiaris canora Jens P. Christiansen Bramming
1979 Diamantfinke Emblema guttata Robert Ibsen Varde
2000 Diamantfinke Emblema guttata Harald Pihlhjær Brørup
1986 Diukafinke D. duiuca crassirostris Peter Midtgård Ringkøbing
1994 Gråbr.Andesfinke(Bjergfinke) Pyrygiius piebejus Robert Ibsen Varde
1983 Gul Sivfinke Lonchura flaviprymna Freddy Nielsen Esbjerg
1998 Halsbå.dansef.(Bonapartes) Poospiza hispanniolensis John Bruun Blåvand
1980 Mexikansk Husfinke Capodacus mexicanua Kaj Schou Varde
2000 Mexikansk Husfinke Capodacus mexicanua Karl Gustav Nielsen Tarm
1986 Hvidbrystet Sivfinke Lonchura pectoralis Freddy Nielsen Esbjerg
1978 Jakarinifinke Volatinia jacarana Robert Ibsen Varde
1986 Jamaicafinke Tiaris bicolor  Freddy Nielsen Esbjerg
1977 Korthalet Bæltefinke Poephila cincta  Peter Midtgård Ringkøbing
2003 Korthalet Bæltefinke Poephila cincta  Tage Andersen Varde
2000 Langhalet Rosenfinke Uragus sibiricus A. Thorbøll& R. Ibsen Varde
1979 Maskebæltefinke Poephila personata Freddy Nielsen Esbjerg
2007 Maskebæltefinke Poephila personata Tage Andersen Varde
1978 Muskatfinke(Burmesisk) Lonchura punctulta Johannes Jensen Billum
1981 Muskatfinke(Indisk) Lonchura punctulata lineoventer Tommy Ottesen Glejbjerg
1984 Muskatfinke(Philipinsk) Lonchura punktulata cabanisi Anna Lund Esbjerg
1979 Orangeblå Finke Passerina leclancheri Johannes Jensen Billum
1981 Papegøjenæbsklerkefinke Sporophila peruviana Peter Midtgård Ringkøbing
1984 Pragtklerkefinke Sporophila caerulescens hellmayri Peter Midtgård Ringkøbing
1999 Rosenfinke(Pallas) Carpodacus roseus Robert Ibsen Varde
1983 Rød Kronfinke Coryphospingus cucullatus Martin Thorsgård Varde
2000 Rød Kronfinke Coryphospingus cucullatus John Bruun Blåvand
1975 Sommerfuglefinke(Rødk.) Uraegintus bengalus Hans Hansen Varde
2000 Sommerfuglefinke(Rødk.) Uraegintus bengalus Kjestine Pihlkjær  Brørup
1976 Spidshalet Bæltefinke Poephila acuticauda Viktor Thrane Lifstrup
2000 Spidshalet Bæltefinke Poephila acuticauda Karsten Hansen Glejbjerg
1981 Stor Cubafinke Tiaris olivacea Peter Midtgård Ringkøbing
2000 Stor Cubafinke Tiaris olivacea John Bruun Blåvand
1981 Stor Cubafinke(Sortnakket) Tiaris olivacea pusilla Peter Midtgård Ringkøbing
1994 Sortbrystet Sivfinke Lonchura teerinki Robert Ibsen Varde
1979 Sortg. Bæltefinke (diggels) Poephila cincta atropygialis Freddy Nielsen Esbjerg
1992 Sorthovedet Grønfinke Carduelis ambiqua Bruno Bach Skjern
2000 Sorthovedet Grønfinke Carduelis ambiqua Jens P. Christiansen Bramming
1985 Sørgeklerkefinke Sporophilia luctuosa Peter Midtgård Ringkøbing
1975 Tigerfinke Amandava amandava Robert Ibsen Varde
1982 Topfinke Lophospingus pusillus Peter Midtgård Ringkøbing
1984 Timorzebrafinke Poephila g. guttata Robert Ibsen Varde
2008 Timorzebrafinke Poephila g. guttata Anita Thorbøll Varde
2000 Zebrafinke Taeniopygia guttata Karsten Hansen Glejbjerg
         
Side 10        
  Amaranter      
1979 Amarant (Randalli) Langonosicta senegala rendalli Uffe Thestrup Esbjerg
1975 Amarant (Senegal) Lagonosticta senegala Hans Hansen Varde
2000 Amarant (Senegal) Lagonosticta senegala A. Thorbøll & R. Ibsen Varde
1983 Landana- Amarant Lagonosticta landanae Robert Ibsen Varde
1981 Mørkerød Amarant Lagonosticta rubricata ugandae Vita Bruun Blåvand
1985 Punktamarant Lagonosticta rufopicta  John Bruun Blåvand
1978 Rosenamarant Lagonosticta rhodopareia  Viggo Pedersen Esbjerg
1980 Rosenamarant (jameson) Lagonosticta rhodopareia jamesoni Svend E. Hansen Esbjerg
1985 Sortbuget Amarant Lagonosticta rara John Bruun Blåvand
         
  Amadiner      
1995 Blågrøn Papegøjeamadine Erythrura tricolor Benny Hedegård Esbjerg
2016 Blågrøn Papegøjeamadine Erythrura tricolor Bruno Bach Skjern
1980 Blåhovedet Papegøjeamadine Erythrura trichroa Viggo Pedersen Esbjerg
2000 Blåhovedet Papegøjeamadine Erythrura trichroa Jens P. Christiansen Bramming
1996 Fiji Papegøjeamadine Erythrura pealii Benny Hedegård Esbjerg
1976 Goulds Amadine Chloebia gouldia Anker Ernstsen Esbjerg
2000 Goulds Amadine Chloebia gouldia Jørhen Mallitch Hovborg
1993 Løggrøn Papegøjeamadine Erythrura prasina  Hanne L. kristensen Skjern
1997 Mangefarvet Papegøjeamadine Etythrura coloria Benny Hedegård Esbjerg
1981 Perlehalsamadine Lonchura griseicapilla Viggo Pedersen Esbjerg
1975 Rødhovedet Amadine Amadina erythrocephala Hans Hansen Varde
1977 Rødhovedet Papegøjeamadine Erythrura psittacea Viggo Pedersen Esbjerg
2000 Rødhovedet Papegøjeamadine Erythrura psittacea Harald Philkjær Brørup
         
  Nordiske      
2001 Alm. Stær Sturnus vulgaris Jytte Christensen Brørup
1986 Brunirisk Carduelis sinica Peter Midtgård Ringkøbing
1992 Dompap Pyrhula pyrhula Bent Poulsen Tarp
1985 Grønirisk Carduelis chloris Johannes Jensen Billum
2000 Grønirisk Carduelis chloris Lars Christensen Brørup
2001 Jernspurv Prunella modularis Niels Hansen Esbjerg
2005 Gråsisken Carduelis flamma A. Thorbøll & R. Ibsen Varde
         
Side 11        
  Bronzefinker      
1977 Afrikansk Sølvnæb Lonchura cantans Robert Ibsen Varde
2015 Afrikansk Sølvnæb Lonchura cantans Bruno Bach Skjern
1984 Borneo Bronzefinke Lonchura fuscans Robert Ibsen Varde
2012 Borneo Bronzefinke Lonchura fuscans Jens P. Christiansen Bramming
1983 Hvidbuget Bronzefinke Lonchura leucogastra Robert Ibsen Varde
1986 Hvidgumpet Br.finke (Hvidrygget) Lonchura striata subsquamicollis Robert Ibsen Varde
1977 Indisk Sølvnæb (Malabar) Lonchura malabarica Keld Bakken Varde
1983 Java Bronzefinke Lonchura leucogastroides Robert Ibsen Varde
1985 Jerdons Bronzefinke Lonchura kelaarti jerdoni Robert Ibsen Varde
1984 Moluk Bronzefinke Lonchura molucca Robert Ibsen Varde
2002 Moluk Bronzefinke Lonchura molucca Jens P. Christiansen Bramming
1978 Spidshalet Bronzefinke Lonchura striata acuticauda Robert Ibsen Varde
1983 Spidsh. Bronzefinke (Stribet) Lonchura striata phaethontopila Robert Ibsen Varde
         
  Skadefinker      
1980 Brunrygget Skadefinke Lonchura nigriceps Robert Ibsen Varde
1988 Gittervinget Glansskadefinke Lonchura bicolor poensis Robert Ibsen Varde
1981 Glansskadefinke Lonchura bicolor bicolor  Freddy Nielsen Esbjerg
1976 Skadefinke (Lille) Lonchura cucuiiatus Uffe Thestrup Esbjerg
1978 Stor Skadefinke Lonchura fringilloides H. Selmer Christensen Varde
1978 Dværgskadefinke Lonchura nana Keld Bakken Varde
2004 Dværgskadefinke Lonchura nana Robert Ibsen Varde
         
  Nonner      
1985 Bleghovedet Nonne Lonchura pallida Jørgen Leth Alslev
2000 Bleghovedet Nonne Lonchura pallida Verner Christiansen Varde
1986 Femfarvet Nonne Lonchura guinticolor Kurt Christensen Filskov
1987 Gråhovedet Nonne (Brunh.) Lonchura mallaca brunneiceps Inge Jespersen Guldager
1981 Hvidhovedet Nonne Lonchura maja Keld Bakken Varde
1985 Pragt Nonne Lonchura spectabilis Freddy Nielsen Esbjerg
1989 Sorthaget Nonne (Nevermanns) Lonchura nevermanni Kaj H. Pedersen Sdr.Omme
1983 Sorthovedet Nonne Lonchura atricapilla Jørgen Leth Alslev
1983 Trefarvet Nonne Lonchura m. malacca Thomas Dueholm Ringkøbing 
         
Side 12        
  Siskner      
1976 Angolasisken Serinus atrogularis Sonja Christiansen Varde
1990 Finnæbet Sisken Serinus cetrinelloidis Anita Thorbøll Varde
1991 Grønsisken Carduelis spinus  Tage Andersen Varde
2000 Grønsisken Carduelis spinus  Anita Thorbøll Varde
1976 Gråkronet Sisken (Hartlaub) Sirinus mazambicus caniceps  Robert Ibsen Varde
2000 Gråkronet Sisken (Hartlaub) Sirinus mazambicus caniceps  Jens P. Christiansen Bramming
2005 Gråsisken Carduelis flammea A. Thorbøll & R. Ibsen Varde
1981 Gulpandet Sisken Serinus flaviventris damarensis Else Schou Varde
2001 Himalayagrønirisk (Grønfinke) Carduelis spinaides Niels Hansen Esbjerg
1984 Hvidbuget Sisken Serinus dorsostriatus macullicollis Ankjær Christensen Varde
1980 Hættesisken (Magellan) Carduelis magellanica Else Schou Varde
2000 Kanarie Serinus canarie Tage Andersen Varde
1988 Kapusinersisken Carduelis cucullata Per Janfeldt Brørup
2001 Kapusinersisken Carduelis cucullata Niels Hansen Esbjerg
1979 Mosambiksisken Serinus mozambicus Else Schou Varde
2007 Mosambiksisken Serinus mozambicus A. Thorbøll & R. Ibsen Varde
1990 Safransisken Carduelis siemiradzkii Robert Ibsen Varde
1988 Sortøret Sisken (Sortkindet) Serinus mennelli Robert Ibsen Varde
1976 Ædelsanger Serinus leucopygius Viktor Thrane Lifstrup
2000 Ædelsanger Serinus leucopygius Jens P. Christiansen Bramming
         
  Safranfinker      
1986 Grøn Safranfinke (Marks) Sicalis luteala luteiventris Inge Jespersen Guldager
1991 Gulbuget Safranfinke (Stor) Sicalis auriwentris Robert Ibsen Varde
1986 Lille Safranfinke Sicalis l. luteola  Tage Andersen Varde
2003 Lille Safranfinke Sicalis l. luteola  A. Thorbøll & R. Ibsen Varde
1986 Olivensafranfinke Sicalis olivascens A. & J. Pedersen Grindsted
1980 Safranfinke Sicalis flaveola Robert Ibsen Varde
2008 Safranfinke Sicalis flaveola Kurt S: Jensen Filskov
1980 Stribet Safranfinke (Pelzens) Sicalis flaveola pelzelni Vita Brunn Blåvand
2007 Stribet Safranfinke (Pelzens) Sicalis flaveola pelzelni A. Thorbøll & R. Ibsen Varde
1986 Tyknæbet Safranf. (Gulstrubet) Sicalis taczanowski Peter Midtgård Rinkøbing
         
  Spurve      
1983 Kapspurv Passer melanurus Peter Midtgård Rinkøbing
1986 Kastanjebrun Spurv Sorella eminibey Peter Midtgård Rinkøbing
2000 Rødbrun Spurv Passer rutilans A. Thorbøll & R. Ibsen Varde
1978 Sahelspurv (Brunrygget) Passer luteus Svend E. Hansen Esbjerg
2000 Sahelspurv (Brunrygget) Passer luteus A. Thorbøll & R. Ibsen Varde
1999 Saxaul Spurv Passer ammodendri Jytte Christensen Brørup
2000 Saxaul Spurv Passer ammodendri Jytte Christensen Brørup
         
Side 13        
  Duer      
1988 Australsk Topdue Ocyphaps Iophotes Karl Gustav Nielsen Tarm
2001 Australsk Topdue Ocyphaps Iophotes Harry Nielsen Nordenskov
1989 Australsk Zebradue (Fredsdue) Geopelia placida Karl Gustav Nielsen Tarm
2000 Australsk Zebradue (Fredsdue) Geopelia placida Karl Gustav Nielsen Tarm
1987 Brilledue Metriopelia ceciliae ceciliae Karl Gustav Nielsen Tarm
1983 Bronzevinget Due Phaps chalcoptera Ib Ibsen Biltoft
1975 Diamantdue Geopelia cuneata Hans Hansen Varde
2000 Diamantdue Geopelia cuneata Karl Gustav Nielsen Tarm
1975 Dolkestikdue Gallicolumba luzonica Harry Nielsen Nordenskov
2000 Dolkestikdue Gallicolumba luzonica Harry Nielsen Nordenskov
1993 Dværgdue Columbina minuta Karl Gustav Nielsen Tarm
2000 Dværgdue Columbina minuta Karl Gustav Nielsen Tarm
1980 Dværgskoggerdue Streptopelia tranquebarica Karl Gustav Nielsen Tarm
2001 Dværgskoggerdue Streptopelia tranquebarica Harry Nielsen Nordenskov
2005 Ecuadordue Columbina buckleyi Karl Gustav Nielsen Tarm
1980 Grønvingetdue Chalcophaps indica Uffe Thestrup Esbjerg
2000 Grønvingetdue Chalcophaps indica Karl Gustav Nielsen Tarm
1996 Grådue (Askegrå Jorddue) Claravi Pretiosa Karl Gustav Nielsen Tarm
2000 Grådue (Askegrå Jorddue) Claravi Pretiosa Karl Gustav Nielsen Tarm
1990 Gråpandet Jorddue Leptoptilla rufaxilla Karl Gustav Nielsen Tarm
1983 Guineadue Columba guinea Ib Ibsen Biltoft
1978 Gulnæbbet Spurvedue Columbina cruziana Uffe Thestrup Esbjerg
1988 Guløjet Zebradue (Mauges) Streptopelia decipens Karl Gustav Nielsen Tarm
2001 Guløjet Zebradue (Mauges) Streptopelia decipens Karl Gustav Nielsen Tarm
1987 Inkadue Columbina inca Karl Gustav Nielsen Tarm
2000 Jamaicavagteldue Geotrygon versicolor Karl Gustav Nielsen Tarm
1983 Klippedue Columba livia livia Ib Ibsen Biltoft
1999 Kobbernakkedue Geopelia humeralis  Harry Nielsen Nordenskov
2002 Kobbernakkedue Geopelia humeralis  Harry Nielsen Nordenskov
1978 Namaquadue (Kapdue) Oena capensis Uffe Thestrup Esbjerg
2000 Namaquadue (Kapdue) Oena capensis Karl Gustav Nielsen Tarm
1990 Orangedue Columba larvata Karl Gustav Nielsen Tarm
2000 Orangedue Columba larvata Karl Gustav Nielsen Tarm
1980 Perlehalsdue Streptopelia chinensis chinensis Gunner Jensen Varde
1988 Picuidue Columbina picui Karl Gustav Nielsen Tarm
1977 Mørk Rustdue Columbina talpacoti talpacoti Johannes Jensen Billum
2000 Mørk Rustdue Columbina talpacoti talpacoti Harry Nielsen Nordenskov
1983 Rustdue (Lys) Columbina talpacoti eluta Karl Gustav Nielsen Tarm
2001 Ringdue Columba palumbus Harry Nielsen Nordenskov
2005 Rødbrun Vagteldue Geotrygon montana montana Karl Gustav Nielsen Tarm
1993 Rødnæbbet Due Patagioenas flavirostris Harry Nielsen Nordenskov
1986 Sahelskoggerdue (Vinrød) Streptopelia vinacea Karl Gustav Nielsen Tarm
1980 Senegaldue Streptopelia senegalensis Christian Poulsen Lyne
2002 Senegaldue Streptopelia senegalensis Harry Nielsen Nordenskov
1976 Skoggerdue Streptopelia risoria Knud Haaning Varde
2000 Skoggerdue Streptopelia risoria Karl Gustav Nielsen Tarm
1986 Smaragdpletdue Turtur chalcospillos Karl Gustav Nielsen Tarm
2000 Smaragdpletdue Turtur chalcospillos Karl Gustav Nielsen Tarm
1986 Sortnæbet Stålpletdue Turtur abyssinicus Karl Gustav Nielsen Tarm
2000 Sortnæbet Stålpletdue Turtur abyssinicus Karl Gustav Nielsen Tarm
1985 Spurvedue(Passerina) Columbina passerina Karl Gustav Nielsen Tarm
2000 Spurvedue (Passerina) Columbina passerina Karl Gustav Nielsen Tarm
1987 Stålpletdue (Gulnæbbet) Turtur afer Karl Gustav Nielsen Tarm
2002 Stålpletdue (Gulnæbbet) Turtur afer Karl Gustav Nielsen Tarm
1985 Tamburindue Turtur tympanistria Karl Gustav Nielsen Tarm
2000 Tamburindue Turtur tympanistria Harry Nielsen Nordenskov
1987 Turteldue (Europæisk) Streptopelia turtur Karl Gustav Nielsen Tarm
2001 Turteldue (Europæisk) Streptopelia turtur Harry Nielsen Nordenskov
1979 Zebradue Geopelia striata Karl Gustav Nielsen Tarm
2000 Zebradue Geopelia striata Karl Gustav Nielsen Tarm
1981 Zocorrodue (Graysons) Zenaida graysonii Karl Gustav Nielsen Tarm
1982 Ørepletdue Zenaida auriculata Karl Gustav Nielsen Tarm
2000 Ørepletdue Zenaida auriculata Harry Nielsen Nordenskov
         
Side 14        
  Vagtler      
1980 Bobwhite Vagtel Colinus virginianus Asger Helth Orten
2007 Båndet Rikse Galiallus philippensis Kurt S. Jensen Filskov
1982 Californisk Topvagtel Callipepla california Ib Ibsen Biltoft
1981 Dværgrikse Laterallus melanophaius Peter Midtgård Ringkøbing
1990 Grå Påfuglefasan Polyplectron bicalcaratum Poul Pedersen Orten
1982 Harlekinvagtel Coturnix delegorguei Niels Klausen Ølgod
2000 Harlekinvagtel Coturnix delegorguei Karl Gustav Nielsen Tarm
1989 Japansk Vagtel Coturnix japonica Hanne & Tommy Sørensen Oksbøl
1975 Kinesisk Dværgvagtel Excalfactoria chinensis Hans Hansen Varde
2000 Kinesisk Dværgvagtel Excalfactoria chinensis Karsten Hansen Tistrup
1989 Mandarinand Aix galericulata  Poul Pedersen Orten
1990 Plettet Rørvagtel Parzana parzana  Peter Midtgård Ringkøbing
1996 Påfugl Pavo cristatus Danny R. Christensen Lyne
1991 Rødhøne Alectoris rufa Elma Poulsen Tarp
1986 Stor Rørvagtel Amaurornis flavirostra Peter Midtgård Ringkøbing
1982 Stenhøne Alectoris graeca  Joan Møller Ølgod
1989 Sølvfasan Lophura nycthemera Anita Harbo Esbjerg
1992 Ørkentopvagtel (Gambels) Callipepla gambelii Elna Poulsen Tarp