A = Opdrætsklasse

K = Kvalitetklasse

 

Præmielisten 2015

 

Nr. 

 

 

 

Skuets bedste spidsnæb (opdræt)

 

118

A

1,1

8

Blågrøn Papegøjeamedine

Bruno Bach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skuets bedste krumnæb (opdræt)

 

14

A

1,1

1

Konge Alexander

Gerda Siig

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste årsfugl krumnæb (opdræt)

 

127

A

0,0

8

Australsk Undulat

Robert Pedersen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste årsfugl spidsnæb (opdræt)

 

126

A

1,1

5

Kanarie

Arne Siig

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste 1. gangs udstiller krumnæb (opdræt)

 

127

A

0,0

8

Australsk Undulat

Robert Pedersen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bedste 1. gangs udstiller spidsnæb (opdræt)

 

19

K

1,1

 

Diamantdue

Ingerlise W. Pedersen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Årets bedste spidsnæb i klasse K

 

119

K

1,1

 

Grå Risfugl

Anita og Robert

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Årets bedste krumnæb i klasse K

 

108

K

1,1

 

Rødhovedet Dværgpapegøje

Anita og Robert

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skuets bedste plante

 

202

 

 

 

Stueplante

Else Schou

 

 

 

 

Vandrepokal

Udstillernavn

112

A

0,0

1

Himalayagrønirsk

Anita og Robert

118

A

1,1

8

Blågrøn Papegøjeamedine

Bruno Bach

9

A

0,0

3

Stanley Rosella

Anita og Robert

14

A

1,1

1

Konge Alexander

Gerda Siig

109

A

0,0

3

Jordbærhovedet Dværgpapegøje

Anita og Robert

17

A

1,1

5

Diamantdue

Bruno Bach

454

A

1,0

 

Kanarie Fancy

Hans Christensen

410

A

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

203

 

 

 

Stueplante

Ingerlise W. Pedersen

257

 

 

 

Orkide

Sonja Christiansen

305

 

 

 

Fuchsia stiklinger

Arne Siig

 

 

 

 

Ærespræmie

Udstillernavn

119

K

1,1

 

Grå Risfugl

Anita og Robert

126

A

1,1

5

Kanarie

Arne Siig

3

K

1,1

 

Rødvinget Parakit

Arne Siig

108

K

1,1

 

Rødhovedet Dværgpapegøje

Anita og Robert

453

A

1,0

 

Gul Mosaik

Hans Christensen

469

A

 

1,0

Kanarie Gloster

Hans Christensen

403

A

 

 

Undulat

Kurt Thimsen

423

K

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

202

 

 

 

Stueplante

Else Schou

255

 

 

 

Orkide

Verner Christiansen

301

 

 

 

Fuchsia

Arne Siig

 

 

 

 

1. Præmie

Udstillernavn

113

K

1,1

 

Rød Dråbeastrild

Bruno Bach

130

A

1,1

4

Kanarie

Anni H. Bach

2

K

1,1

 

Rock Peplar Parakit

Bo Sandholdt

8

A

1,1

1

Barraband Parakit

Arne Siig

102

A

1,1

4

Kinesisk Dværgvagtler

Arne Siig

117

A

1,1

15

Ringastrild

Bruno Bach

451

A

1,0

 

Hvid

Hans Christensen

464

A

 

0,1

Kanarie Fancy

Hans Christensen

465

A

 

0,1

Kanarie Fancy

Hans Christensen

401

A

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

421

K

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

422

 

 

Undulat

Hans Anker Thorbøll

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diplom

Udstillernavn

414

K

 

 

Undulat

Kurt Thimsen

205

 

 

 

Stueplante

Verner Christiansen

251

 

 

 

Orkide

Anita Thorbøll

302

 

 

 

Fuchsia

Arne Siig