Præmieliste udstilling 2019

Australske parakitter
Vandrepokal nr 2 1,1 Baraband parakit 5 unger Arne Siig Varde
Skuets bedste krumnæb opdræt
LDF sløjfe bedste krumnæb

Ærespræmie 1,1 Stor alexanderparakit 1 unge Gerde Siig Varde

Ærespræmie Kondition 1,1 Kongeparakit Robert Pedersen Outrup
Skuets bedste kondition

1 Præmie 1,1 Pennants parakit Arne Siig

Diplom 1,1 Sangparakit Robert Ibsen

Bedste krumnæb årets fugl nr. 7 Nymfeparakit Thilde Pedersen Outrup

Græsparakitter
Vandrepokal nr. 14 1,1 Opalin lutino Bourkes 4 unger Robert Ibsen Varde

Diplom nr 13 1,1 Elegant Robert Ibsen Varde

Dværgpapegøjer /Spurvepapegøjer
Vandrepokal nr. 18 Rosenhovedet dværgpapegøje Robert Pedersen Outrup

1 Præmie nr. 21 2 unger Jordbærhovedet dværgpapagøje Robert Ibsen Varde

1 Præmie nr 22 1,1 Lesson spurvepapegøje Bo Sandholt Bramming

Tropeduer/Vagtler
Vandrepokal nr. 25 1,1 Diamantdue 2 unger Anita Thorbøl Varde
Arets fugl

Vandrepokal nr. 28 3 kyllinger Kinn. dværgvagtel Anita Thorbøl Varde

1 præmie nr. 23 Skoggerdue Jens E. Mortensen Viborg

Tropefugle i flok
Vandrepokal nr.123 9 Australsk undulat Robert Pedersen Outrup

1Præmie Kondition nr 127 Risfugl Bo Sandholt Bramming

Bedste 1 gangsudstiller nr 124 Australsk undulat Heidi Pedersen Outrup


Tropefugle (Australske)
Vandrepokal nr. 115 Timor Zebrafinke Anota Thorbøll Varde

Ærespræmie nr. 114 Blågrøn papegøjeamadine Bruno Bach Skjern

1 Præmie Kondition nr. 121 Rødhovedet papegøjeamadine Bruno Bach Skjern
Skuets bedste kondition

Tropefugle (øvrige lande)
Vandrepokal nr. 102 Rødmasket astrild 2 unger Bruno Bach Skjern
Skuets bedste opdræt Spidsnæb
Skuets bedste spidsnæb
LDF sløjfe bedste spidsnæb

Ærespræmie nr. 104 Dubowskis dråbeastrild Bruno Bach Skjern

1 Præmie nr. 101 Kapuzinersisken Bruno Bach Skjern

Diplom nr.108 Sorthovedet grønirisk Anita Thorbøll Varde

1 Præmie Kondition nr.112 Senegal amarant Bruno Bach Skjern

Farve kanarier
Vandrepokal nr.402 Sotrød Hans Christenen Esbjerg

Ærespræmie nr.414 Gul mosaik Hans Christensen Esbjerg

1 præmie nr.410 Rød lipokrom rimet Hans Christensen Esbjerg

Diplom nr. 413 Rød lopokrom rimet Hans Christensen Esbjerg

1 præmie Kondition nr.404 Sortrød intensiv Hans Christensen Esbjerg

Figur kanarier
Vandrepokal nr. 427 Hollandsk frise Hans Christensen Esbjerg

1 Præmie Fife fancy Hans Christensen Esbjerg

Undulater
Vandrepokal nr. 454 Undulat isabel grågrøn Kurt Thimsen Esbjerg

Ærespræmie nr. 455 Undulat Isabel australsk broget Kurt Thimsen Esbjerg

Stueplanter
Vandrepokal nr 202 Stueplante Kurt Thimsen Esbjerg
Skuets bedste plante

Orkideer
Ærespræmie nr. 251 Orkide Kurt Thimsen Esbjerg

Fuchsia
Vandrepokal nr. 301 Fuschia Arne Siig Varde

Vandrepokal nr. 302 Fuschia stikling Arne Siig Varde

Ærespræmie nr. 304 Fuschia Stikling Bo Sandholt Bramming

1 Præmie nr. 306 Fuschia stikling Bo Sandholt Bramming